Ką reikia žinoti perkant sklypą

 Tikriausiai mažai kam būtų įdomūs asmeniniai potyriai ieškant sklypo, tačiau neabejoju, kad sudomins į vieną vietą sutraukta informacija apie tai, ką reikia žinoti perkant sklypą. Taigi – dalinamės savo patirtimi.

 

Bendravimas su NT agentais

Jų darbas – parduoti. Ir tai jau reiškia, kad jam nepalankią (ar „nesvarbią“) informaciją reikės traukti ilgai ir nuobodžiai. Ką supratom skambindami visiems sudominusių sklypų pardavėjams – nesvarbu, kas parašyta skelbime. Reikia persiklausti dėl kiekvieno ten įrašyto punkto. Ne kartą įsitikinom, kad įrašas „sklype yra elektra“ gali reikšti „sklype buselektra“ ir t.t. ir pan. Viena agentė „pamiršo“ paminėti, kad šalia sklypų masyvo eina geležinkelio linija. Žinoma, ne visi jie blogi ir klastingi – bet atsarga gėdos nedaro. Taip pat pravartu turėti pasiruošus sąrašą papildomų klausimų. Apipilkit juos klausimais! Vieni svarbiausių mūsų galva:

  • Ar yra elektra elektra, kokia? Ar privesta į sklypą?
  • Kaip su vandentiekiu (reikės pasirūpinti pačiam/jungtis prie miesto ar bendrijos)?
  • Kaip su kanalizacija?
  • Koks privažiavimas, aplinkiniai keliai, jų danga?
  • Ar per sklypą neina jokios komunikacijos, galinčios trukdyti statyboms (elektros kabeliai, vamzdžiai, dujų trasos, drenažai)?
  • Ar gali atsiųsti detalųjį planą?
  • Ar yra papildomų mokesčių (už elektros įvedimą, kelio nutiesimą, vandentiekį ir t.t.)?

Nuotraukos prieš realų vaizdą

Labai pravartu pirmą kartą į vietą nuvykti vieniems – be NT agento. Tai leis patiems apsižiūrėti vietą ir apylinkes, galimą ekstazės jausmą patirti čia ir dabar, o ne prie NT agento. Taip bendraudami su juo būsit blaivesnio proto ir galėsit giliau pasidomėti vietoj to, kad stovėtumėt varvindami seilę ir linksėdami, kol agentas vardins privalumus :)Tiesą sakant, tai verta apžiūrėti vietą ne tik prieš susitikimą su agentu, bet dar ir prieš patį skambutį jam. Pamatysit, kaip kitaip tada skamba agentų pasakojimai.

Jei yra galimybė, būtina apžiūrėti sklypą skirtingomis oro sąlygomis (sausu metu, po/per liūtis). Taip galima išvysti įvairiausių siurprizų…

Dokumentai ir papildoma informacija apie sklypą

Prašykit visų dokumentų, kurie bent kiek susiję su jus sudominusiu sklypu. Mes prašėm (ir gavom) šiuos:

  • Dominančių sklypų ir viso sklypų masvyo detalieji planai
  • Geodezinių matavimų dokumentai
  • Savivaldybės sprendimas dėl sklypo
  • Nuosavybės pažyma iš registrų centro
  • Žemės sklypo kadastro duomenys

Šalia viso to reiktų nepatingėti pasiskambinti vietos seniūnui, pasidomėti apie vietovę, paklausti kas numatoma ten ir aplink ją. Mūsų atveju norėjome įsitikinti, kad turėsim galimybę turėti savo vandentiekį, neprivalėsim jungtis prie miesto. Kadangi negavom sutarties su LESTO – patys jiems paskambinom. Tiesą sakant nustebom, kaip greit ir detaliai buvo išaiškinta situacija. Užtenka pasakyti adresą ir tikrai sužinosite ar LESTO ten turi reikalų ir jei taip, tai kokių (ar viskas apmokėta, kada tai padaryta, kada bus pradėti darbai, kada turi būti pabaigti darbai, kokio galingumo elektra bus atvesta).

Kitas dalykas, jei šalia yra jau gyvenančių žmonių, verta pakalbėti su jais. Pasiklausinėti apie apylinkes, saugumą, vietinę bendruomenę. Verta paminėti, kad tokios informacijos galima gauti ir internete.

Sutarties pasirašymas

Jei viskas tinka ir patinka – reikės apsilankyti pas notarą ir pasirašyti sutartį. Nepagailėkit laiko viską perskaityti bent savaitę iki pasirašymo ir suderinti visas detalės su pardavėju. Sutartyje neturi likti jokių neaiškumų. Pavyzdžiui: nepalikit įrašo „bus padarytas privažiavimas“, nes privažiavimas privažiavimui nelygus. Reikalaukit nurodyti konkrečią dangą. Lygiai taip pat su elektra – reikalaukit nurodyti technines detales. Nepraleiskit visų papildomų sutarčių numerių, servitutų, abiejų šalių įsipareigojimų datų. Jūs privalote 100% žinoti, kokios tarnybos turi teisę į jūsų žemės dalis (servitutai), kada bus įvykdyti įsipareigojimai, ką konkrečiai gausite už savo pinigus. Negalima pasitikėti vien žodžiu!

Vieša paslaptis: tokiuose sandoriuose neretai stengiamasi išvengti mokesčių ir į sutartį rašyti ne pilną sumą. Jei sugalvosit veltis į tokią avantiūrą – reikalaukit pinigų priėmimo raštelio iš žmogaus, kuriam viską sumokėjot. Tai neformalus raštelis su žmogaus duomenimis ir konkrečiai įvardinta preke (bei suma), už kurią buvo mokėta. Yra buvę atvejų, kai toks raštelis teisme leido susigrąžinti visą sumą vietoj tos, kuri buvo nurodyta sutartyje.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą